Elektrikli araç sayısı 5 milyona koşacak

 

Son dönemde kamuda en etkin çalışan birimlerden biri hiç şüphesiz Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü… Etkinlik rakamlara bakıldığında ret bir şekilde ortaya çıkıyor.

Ama daha önemlisi vizyon…  MÜSİAD’da Enerji Sektör Kurulu Başkanı Dr. İzzet Alagöz’ün düzenlediği toplantıda konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın anlatımları bu vizyonu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin enerjide yerli ve milli olmasının yolu yenilenebilirden geçiyor.

Oğuz Can’ın anlatımı bunu kapsıyordu ancak daha önemlisi bir Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle ilgili ufuk turunu da kapsıyordu.

Bu alanda neler olacaktı… İşadamları neler yapmalıydı. Konuşmada bütün bu sorularının yanıtları vardı Konuşmanın tamamı bu alanda yatırım yapacak, adım atacak herkesin yolunu aydınlatacak nitelikteydi.

Bu önemli toplantının açılışını MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı yaptı. Toplantıyı Dr. İzzet Alagöz yönetti. Oğuz Can Hoca önce yapılan çalışmalardan bahsetti:

. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesi giderek artıyor.

. Bu kaynakların artması ile elektrik üretimi daha ucuz hale geliyor.

. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yenilenebilir enerji yatırımları konvansiyonel kaynaklara yapılan yatırımı geçti.

. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin Türkiye'de geliştirilmesi amaçlıyoruz.

Özetle aktardığımız bu ifadelerin arkasında rakamlar bilgiler vardı… Sonra Oğuz Can Hoca herkesin merakla beklediği elektrikli otomobil meselesine girdi… Şu sözleri anlamlıydı:

. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2040'ta dünyada 300 milyon elektrikli araç olacağını öngörüyordu.

. Ama birkaç hafta önce bu rakamı 825 milyon olarak güncelledi. Türkiye'de ise şu anda 500-600 bin elektrikli araç var. 400'e yakın şarj istasyonu var.

. Türkiye'de, 2040'lara doğru giderken özellikle 2021 yılı sonrasında 3-5 milyon elektrikli araç kullanıldığını göreceğiz.

. 2021'de ilk yerli elektrikli araç piyasaya çıkacaksa 2020'den önce elektrik şarj istasyonu altyapısının oturtulmuş olması gerekiyor.

. Elektrikli araçların sayısı arttıkça dağıtım ve iletim altyapısının yenilenmesi lazım. Bu yenilenme özellikle, tüketimin maksimum olduğu yerlerden daha az olduğu yerlerde belli fiyatlandırma politikasıyla sağlanacak.

. Burada, çatıdan elektriği üretip depolayarak tek başına ayakta duran halinde oluşacağını da görüyoruz.

Biz de çok var ama enerjisi yok dediğimiz güneş meselesine girdi Oğuz Can Hoca ve bu işe ciddi mesai harcadıklarını vurgulayarak şu noktaların altını çizdi:

. Türkiye'de şu anda çatılardaki güneş paneli uygulamaları 140 megavat kurulu güce ulaştı. Talep ise şu anda bin 500 megavat seviyesinde.

. Bu konudaki düzenleme üzerinde ciddi mesai harcıyoruz. İnsanların kendi çatısına güneş paneli kurarak, apartmanın ortak giderlerini karşılayabileceği ve mahsuplaşabileceği, tüketiminden fazla olan üretimini satabileceği yönünde düzenlemeler konusunda çalışmalar devam ediyor.

. Özellikle mesken, ticarethane, alışveriş merkezleri ve sanayi bölgeleri çok önemli. Maliye Bakanlığı ile de faturalama, gelir beyanı nasıl olacak, mahsuplaşma saatlik mi günlük mü yapılacak, bunları çalışıyoruz.

. Deneme yanılma ile değil sistemi tam oturtup yola çıkmamız lazım. Herkesin çatıya çıkıp da panel kuracağı bir şekilde gelişmesini istemiyoruz bu pazarın, belli bir mesleki yeterlilik olmalı.

. Sonucunda vatandaş var ve vatandaşın da hakkını hukukunu koruyacak şekilde düzenlememiz olacak.

 

Celal toprak Gözlem gazetesinde yayınlanan yazısını aktarıyoruz.