Başkan

Başkan'dan

Hocalardan biri kızartma yağlarının lavabodan akıtılmaması gerektiğini söylemişti televizyondaki bir programda… Tam 10 yıl önceydi…

Hocanın çağrısı tutuştu. Ev kadınları harekete geçti. Belediyeler toplayıcı oldu. Kızartma yağları toplanmaya başladı. Yani hocanın bir çağrısı çevre konusunda bir önemli adımın başlangıcı olmuştu.

Bu bize ders oldu…

Aslında çevre ile ilgili herkes bir şeyler yapmak istiyordu. Ama ne yapılacak, nasıl yapılacak sorusunu tam yanıt bulmuyordu.

Evet kadınlar yağları lavabodan akıtmayacak, şirketler çevreye uyumlu teknolojiler kullanacak, otomobil sektörü hibrite geçecek yani herkes bir şey yapacaktı.

Bu durumda bizim de boş durmamamız olmazdı. Herkes kadar biz de çevreye ilgi duyuyor, çevre aktivitelerine katılmaya çalışıyorduk. Biz gazeteciydik ve gazeteci örgütlerinde görevlerimiz vardı. Düşündük taşındık ve biz de medyanın bu konudaki farkındalığını yukarı çekmek için bir şeyler yapabiliriz diye düşündük.

Ve Küresel Isınma Kurultayı böyle başladı. İlki kuraklıkla da buluşunca çok ilgi gördük. Farkındalık noktasında büyük mesafe aldık… Ardından ikincisi geldi…

Sonra üç ve işimiz kolaylaşmıştı. Üniversiteler bu işe katıldı. Gençler elimizden tuttu ve bugünlere geldik.

Şimdi Kurultayları yapmayı sürdürüyoruz. Farkındalık öyle bir noktaya geldi ki uluslararası kurumların da dikkati çekti. Bize destek verme kararı aldılar.

Ve bu site uluslarası destekle daha fazla farkındalık için yola çıktı.  Dünyada ve Türkiye’deki iklimle ilgili her türlü bilgiyi burada toparlamaya çalışacağız. Bu site bilgilendirme işlevi de görecek. Bizi takip edin, katkılarınızı sunun ve çevre için herkesin atacak bir adımı olduğuna inanın…

Sevgiler

Celal Toprak